مدرسین

چگونه کلاس‌های CLIL تأثیر مثبتی بر سبک تدریس دارند؟

چگونه کلاس‌های CLIL تأثیر مثبتی بر سبک تدریس دارند؟

 در این مقاله قرار هست در مورد تاثیر کلاس های CLIL در آموزش صحبت کنیم.

کلاس‌های CLIL در تدریس زبان انگلیسی، کلاس‌های جذاب و دوست داشتنی هستند در این کلاس‌ها مدرس به تدریس زبان انگلیسی باید علاقه داشته باشد. کلاس‌های CLIL شامل مدرسانی می‌شود که خلاقیت در کلاس را دوست دارند.

برنامه آموزش خارج از کشور و تاثیر کلاس‌های CLIL در آموزش:

در سال 2013، دانشگاه آموزش معلمان اوزاکا با همکاری دانشگاه Åbo Akademi در فنلاند آغاز به کار کرد یک برنامه آموزش و مطالعه در خارج از کشور برای معلمان ترتیب دادند.

اهداف این برنامه در زیر ذکر شده است:

_ به دانش آموزان تجربه یادگیری در کلاس CLIL و استفاده از این تجربه در آموزش CLIL را بدهید.
_ دانش آموزان را با روش آموزش دانش آموز محور آشنا کنید.

_ امکان استفاده از زبان انگلیسی ارتباطی (با تمرکز روی فرم) و بهبود گوش دادن به دانش آموزان را فراهم کنید.
_ به مهارت‌های گفتاری زبان آموزان اهمیت دهید.
_ برای این که دانش آموزان و معلمان درک کامل را بر روی محتوا و زبان، کلاس ها و آموزش  داشته باشند، باید CLIL را درک کنند.
_ کلاس‌هایی که به زبان انگلیسی تشکیل می شوند، دانش آموزان در حد امکان تشویق شوند.
_ برای بهبود مهارت زبان آموزان یک اتاق گفت و گوی زبان انگلیسی در موسسه و یا محیط آموزشی خود داشته باشید.
_ برای کمک به دانشجویان در پروژه‌های آموزشی در جهت بهبود آموزش زبان انگلیسی کمک کنید.

_ مهارت‌های ارتباطی برای ترویج استفاده بین رشته‌ای از زبان انگلیسی، را معلم به دانش آموزان می‌آموزند و با هم کامل می‌شوند.
_ تیم‌هایی متشکل از رشته‌های مختلف از جمله ریاضیات، علوم، انگلیسی، ژاپنی، مطالعات اجتماعی و تاریخ و یا با علاقه‌ها و شاخه‌های مختلف در کلاس بسازید.
پنج ماه این برنامه در ژاپن برگزار شد و دانش آموزان به روش‌های CLIL انگلیسی را یاد می‌گیرند، ایجاد برنامه‌های درسی با تیم‌های خود و صحبت کردن در مورد تهیه مواد و تمرین، و برنامه ریزی سفر به کشور مورد علاقه باعث ایجاد انگیزه در کلاس می‌شود.

زبان آموزان در کلاس بعد از آماده کردن مواد آموزش، به صورت خیالی وارد دنیایی که با مدرس خود ساخته‌اند می‌شوند. در این تصور آن‌ها واقعا تصور می‌کنند که سفر کرده‌اند و خود را در کشور انگلیسی زبان تصور می‌کنند. و در این موقعیت تصمیم می‌گیرند که چه لغات و اصطلاحاتی کاربردی است و آنان کدام لغات را می‌دانند و کدام را نمی‌دانند.

سیستم‌ها و شیوه‌های آموزش:

محتوا، ارتباطات، شناخت و فرهنگ (كویل ، 1999) از جمله مواردی هستند در تدریس که یک مدرس باید در کلاس به آن توجه کند.

آن‌ها باید بتوانند درباره توانایی انگلیسی خود مذاکره کنند و توانایی مدرس در روش تدریس این بخش مهم است. در آماده سازی درس CLIL خود دانش آموزان معلمان باید واژگان و دستور زبان مورد استفاده خود را برای برگزاری کلاس در نظر بگیرند.

از آن جا که خود زبان آموزان، انگلیسی زبان دومشان است، بسیاری از دانشجویان با استفاده از ساختارهای هدفمند، تمرکز روی فرم (FonF) را انتخاب می‌کنند.
معلمان باید برای تسهیل تدریس خود به تعاملات کلاس بین معلم و زبان آموز توجه کنند.

آن‌ها باید به شدت سبک یادگیری دانش آموزان را در نظر بگیرند و خود را منطبق کنند.
سبک تدریس آن‌ها در این  زبان انگلیسی خصوصا در زمینه‌های فرهنگی مهم است زیرا زبان آموزان از ملیت و فرهنگ‌های متفاوت هستند. (Dalton-Puffer  2011 ، ص 189 در CLIL) اشاره می‌کند.
CLIL در بعضی مواقع به عنوان نوعی کاتالیزور برای تغییر در آموزش‌های کلاس ساخته شده است،  این بدان معنی است که به نوعی باعث تغییر از شیوه‌های معلم محور (سنتی) به دانش آموز محور (نوآورانه تر) می شود.

طبق تحقیقات صورت گرفته و  همانطور که دالتون-پوفر (2011 ، ص 190) توضیح می‌دهد، این برابری نسبی در زبان وجود دارد، یعنی تقویت مهارت‌ها به یک میزان، این تقویت مهارت‌ها به دانش آموز اجازه می‌دهد با اعتماد به نفس‌تر صحبت کنند و این ادعا که صحبت کردن سهم بیشتری از فضای زبان انگلیسی را در زبان دارد، رد می‌شود.

برای بسیاری از دانشجویان و مدرسانی که تازه می‌خواهند به روش CLIL تدریس کنند، تمرین دروس CLIL فقط به زبان انگلیسی بسیار چالش برانگیز بود.
کودکانی که دروس CLIL را دریافت کردند، در سوئد و فنلاند کلاس 6 کلاسه بودند (کودکان بعدی). هر یک کلاس تقریباً 20  دانش آموز داشت. کودکان در سوئد و فنلاند، که دانشجویان دانشگاه به آن‌ها آموزش می‌دادند، در یک منطقه سوئدی زبان زندگی می‌کنند. آن‌ها یادگیری انگلیسی را از کلاس 3 شروع کردند و قادر به درک علوم بودند.
کلاس به زبان انگلیسی است و مدرس می‌تواند با زبان انگلیسی سوال کند.

پرسشنامه‌های قبل از ارسال در مورد دیدگاه‌های آن‌ها در زمینه آموزش دروس CLIL به دانشجویان داده شد.
پرسشنامه دارای 6 مقیاس لیکرت و یک منطقه برای توصیف تجربیات تدریس دانش آموزان بود. مقیاس‌های لیکرت بر چگونگی تغییر تفکر دانش آموزان در مورد درس‌های CLIL مطالعه قبل و بعد از مطالعه تمرکز داشتند.

پاسخ‌های تشریحی بر اساس روش KJ طبقه بندی شدند. موضوع” بر چگونگی دانش آموزان قادر به ایجاد یادگیری بودند؟” بود.
محیطی که کودک محور بود. در آن کودکان قادر به تعامل با یکدیگر و انتقاد فکر بود. مشورت در این محیط‌ ها بیشتر بود. یادگیری با سرعت بیشتری صورت می‌گرفت.
درباره درس (کاواکیتا ، 1975 ؛ اسکوپین ، 1997).

در پرسشنامه‌های قبلی (قبل و وظیفه) در مورد “رضایت از آموزش CLIL” ، دانش آموزان
از “استفاده از تنوع واژگان در روابط با موضوع” که انتخاب کردند (به عنوان مثال علم، زبان) راضی بودند.
دانش آموزانی که معلمان مدارس ابتدایی آنان نیز از روش clilاستفاده می‌کردند، احساس سازش بیشتری با دروس  و کلاس های CLIL را داشتند.
یک فرصت عالی برای “یادگیری جنبه های مختلف آموزش چندین موضوع نه تنها انگلیسی” بود. علاوه بر این دانش آموزان در یادگیری دروس خود بسیار احتیاط می کردند تا افکار و عقاید کودکانه خودرا بیرون بیاورند.

در پرسشنامه به نظر می رسد که دانش آموزان احساس موفقیت آمیز بودن دروس CLIL را دارند و می توانند یک درس را خوب دریافت کنند این پاسخ خود کودکان بود.

برجسته‌ترین نکته رضایت محققان در پرسشنامه ها ونتایج  این بود “مدرسان در بازده زمانی 45 دقیقه‌ای میزان پیشرفت کودکان را در این موضوع پیدا کردند”. آن ها این را باور کردند کلاس های clil ارتباط مستقیمی با برنامه ریزی و آماده سازی آن‌ها داشت.

یک مثال در کلاس علوم بود که دانش آموزان در گروه هایی کار می کردند و آزمایش تعادل را انجام می‌دادند.

CLIL این درس به سبک کودک محور تدریس می‌شد که در آن کودکان 25 دقیقه فرصت داشتند تا چندین کار از جمله آزمون‌ها و آزمایش را انجام دهند. دانش آموزان با ارائه برخی نکات بر اساس دیدگاه علمی در مورد کودکان آن‌ها را وادار کرد که کار و فعالیت را انجام دهند.
مرکز ثقل موضوعی بود که بچه‌ها خود به خود بحث در مورد این که چگونه می‌توانند با استفاده از آن نقطه تعادل را پیدا کنند بحث می‌کردند.
وسایل آزمایش و امکانات تدریس،به زبان آموز کمک می کرد که شروع به اشتراک گذاری ایده‌های خود کنند.

برای برانگیختن خلاقیت کودکان و پرورش مهارت‌های تفکر انتقادی در آن‌ها، توجه ویژه‌ای به این موضوع انجام می‌شود.
بهترین مواد آموزشی ممکن در طول یک مبحث آموزشی این هدف دانشجویان بود که یک درس CLIL که در آن “کودکان می‌توانند مبحث آموزشی خود را بدانند.”

موفقیت درس نتیجه این بود برنامه CLIL دانش آموزان به خوبی برنامه ریزی شده بلکه از دانش حرفه‌ای و مهارت‌های شخصی آن‌ها در رابطه با موضوع استفاده شده بود.
چارچوب CLIL برای استخراج افکار و عقاید کودکان بارها به عنوان دانش مورد استفاده قرار گرفته می‌شود.
بر اساس نتایج حاصل از یک پرسشنامه ده نکته مثبت در مورد CLIL مشخص شد. سپس از آن‌ها خواسته شد که انتخاب کنند کدام 4 ویژگی برتر CLIL مهم ترین آن‌ها هستند.

موارد زیر سه مورد برتر است:

1) معلم با دانش آموزان بعد از درس در مورد فرهنگ متفاوت ارتباط نزدیک برقرار کنند.

2) دانش آموز  علاوه بر جنبه‌های مختلف آموزش  چندین موضوع نه تنها انگلیسی را می‌آموزند.

3) مدرسان افکار کودکان را برمی انگیزد و به کودکان اجازه می دهند ایده های خود را به اشتراک بگذارند.
ساختارهای هدفمند آن‌ها به راحتی می‌توانند عبارات انگلیسی را بیاد بیاورند و از آن‌ها استفاده کنند زیرا جملات و واژگان از با مطالب و سرگرمی‌های سر کلاس مرتبط بودند.

نتیجه گیری:

یادگیری تدریس فرآیندی چالش برانگیز و پاداش آور است که از طریق آن معلمان جوان یک آموزش موثر می یابند، سبکی که به آن‌ها امکان می‌دهد دانش آموزان خود را درگیر و تشویق کنند.

از طریق چارچوب CLIL در آموزش خارج از کشور دانش آموزان نه تنها كودكانی را كه به آن‌ها آموخته اند به چالش می‌كشند كه انتقادی بیاندیشند و مطالب را درگیر كنند.
از نظر گفتاری اما خود آن‌ها با زبان و توانایی تدریس موثر به چالش کشیده شده‌اند. CLIL در مورد اجازه دادن به افراد برای ساخت خود است
درک و به چالش کشیده می شوند – هر سن و توانایی آن ها  بستگی دارد.”(کویل ، 2005).
از یافته‌ها نتیجه می‌گیریم که دانش آموزان سبک تدریس خود را برای مهارت‌ها در مورد زبان خودشان متناسب می‌دانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *