مدرسین

مهارت خواندن کودکان (young learner reading)

مهارت خواندن کودکان (young learner reading)

در مقاله قبل به موضوع مهارت مورد مهارت نوشتاری کودکان (young learner writing)  پرداختیم. در این مقاله قرار هست در مورد مهارت خواندن کودکان (young learner reading)  صحبت کنیم.

بسیاری از موارد برای زبان آموزان کودک نسبتاً جدید (یا حتی کاملاً جدید) هستند. در نتیجه، آن ها معمولاً بسیاری از تجربیات منفی یا عقاید را با خود حمل نمی کنند.

در سن 6، 7 یا 8 سالگی، که به خواندن مربوط می شود، آن ها در مرحله ای هستند که هنوز در حال توسعه و خواندن به زبان مادری خود هستند، بنابراین اغلب هر نوع فعالیت خواندن (حتی کپی برداری) ارزش تازگی خاصی برای آن ها دارد. خواندن روی مهارت های دیگر را تلفیق می کند. بنابراین می توان از دست، لمس، چشم و گوش در کلاس های درسی استفاده کرد. در این صورت شما کلاس گرمی خواهید داشت.

مهارت خواندن، مهارتی است که اکثر زبان آموزان در آن مشکل دارند. روش تدریس این روش برای زبان آموزان کودک امکان دارد کمی دشوار باشد. مخصوصا برای مدرسین که تازه وارد دنیای شیرین تدریس شده اند.

ماهیت خواندن:

تخمین زده شده که 122 میلیون جوان در سطح جهان بی سواد باشند، که از این تعداد زنان جوان 60.7٪ را نشان می دهد.

67.4 میلیون کودک خارج از مدرسه و بدون تحصیل هستند.

“آموزش ابتدایی غلط دلیل اصلی بی سوادی است”. (یونسکو)

تصور کنید اگر نمی توانستید بخوانید، زندگی شما چگونه خواهد بود. گزارش شده است که تقریباً فقط 80٪ از جمعیت جهان قادر به خواندن هستند (Grabe & Stoller ، 2002).

خواندن علاوه بر این که یک مهارت برای یادگیرندگان است بلکه یادگیری برای زندگی بهتر نیز است. (Traves 1994)

 

چرا ما باید مهارت خواندن را گسترش دهیم؟

سواد L1 منجر به آگاهی از توسعه سواد L2 می شود. خواندن در سطح زبان شفاهی بنا شده و عوامل اصلی تأثیرگذار بر (L2) مهارت خواندن شامل توانایی درک و استفاده از مهارت شنیداری و گفتاری است زیرا شما نیاز دارید:

قبل از اینکه یک کلمه را بگویید بشنوید.

قبل از خواندن یک کلمه، آن را بگویید.

قبل از نوشتن کلمه ای آن را بخوانید (Linse 2005).

چیزی که می خواهم بگویم این است که دانش آموزان جوان قبل از این که بتوانند به خوانندگان و نویسندگان مسلط به هر زبان تبدیل شوند، نیاز به یک پایه محکم در مهارت های شنیداری و گفتاری دارند. یادگیری خواندن و سپس نوشتن به این معنی است که یادگیرنده جوان باید آن چه را که شنیده یا صحبت کرده است با آن چه می تواند ببیند (بخواند) و تولید (نوشتن) کند.

چگونه می توان مطالعه را با زبان آموزان جوان کشف کرد.

استراتژی های سوادآموزی اولیه

آگاهی واجی (گرافوفونیک) در مهارت خواندن کودکان (young learner reading) :

زبان آموزان جوان انگلیسی به راهنمایی صریح در مورد ارتباط بین نمادها (حروف) به انگلیسی و صداهایی که تولید می کنند، نیاز دارند. لازم است به آن ها آموزش داده شود كه بین واج ها (اصوات) و نمودارهای (حروف) ارتباط مستقیمی وجود دارد تا بتوانند “آمیختن” یا صداگذاری كلمات ساده را شروع كنند.

استراتژی ملی سواد انگلستان “حرف ها و صداها” مکان خوبی برای شروع ایده هایی است که نه تنها به ترتیب حروف و اصوات آموزش داده می شوند، بلکه روش مورد استفاده را نیز می توان استفاده کرد. هنگامی که یک یادگیرنده جوان مهارت آمیختن صدا را با یکدیگر کسب کردند، مدرس می تواند به آن ها آموزش دهد که چگونه اصوات را در کلماتی که می توانند تقسیم کنند، تقسیم بندی کنند.

این مهارت ها در کنار هم قرار دادن و جدا کردن اصوات به آن ها کمک می کند تا هم رمزگشایی کنند. در نهایت درست خواندن باعث می شود، زبان آموز درست بنویسد.

هدف کلی انسان از اختراع نمادها انتقال اطلاعات به یکدیگر است. آن ها این کار را به طرق مختلف انجام داده اند، مصریان باستان هیروگلیف، تصاویر نگاری چینی، متن عربی و رومی در نظر بگیرید.  نوشتن باید صریحاً آموزش داده شود زیرا ساخت دست بشر است و شهودی نیست.

مفاهیم:

توانایی “رمزگشایی” یا بلند خواندن به تنهایی مفید نیست. این نمادها دارای معنی هستند و بنابراین زبان آموزان کودک باید یاد بگیرند که چگونه “نماد” و تصاویر را “رمزگذاری کنند” تا از پیام به اشتراک گذاشته شده مطلع شوند.

خواندن مشترک در کلاس:

اولین قدم در راه تشویق خواندن، ترویج عشق به داستان در کلاس است که از طریق درگیر شدن با یک داستانی که توسط معلم انتخاب شده است. معلم ممکن است داستان را معرفی کند و آن را با صدای بلند برای کلاس بخواند، و با قرار دادن سوالاتی برای کل کلاس، درک مطلب را به آرامی بررسی کند.

معلم احتمالاً تصاویر همراه را به کلاس نشان می دهد و از فراگیران می خواهد در مورد نحوه ارتباط آن ها با داستان را بیان کنند، یا آن ها را به گمانه زنی درباره اتفاقات بعدی داستان دعوت می كند. چنین فعالیت هایی یک تجربه مشترک به یاد ماندنی  را برای زبان آموزان فراهم می کند، که می تواند به تقویت روابط کلاس کمک کند.

بی صدا خواندن در کلاس:

طبق 10 اصل Day و Bamford در اجرای خواندن، در حالی که زبان آموزان مهارت خواندن بیشتری دارند، معلمان باید زمان بیشتری را در کلاس برای خواندن بی صدا و آرام اختصاص دهند. این عادت های خوب خواندن را القا می کند و احتمال خواندن زبان آموزان در خارج از کلاس را افزایش می دهد. موفقیت در برنامه های  کلاس، به ویژه با فراگیران کودک، احتمالاً به سرمایه گذاری و مدیریت زمان کلاس بستگی دارد.

باید به یاد داشته باشیم که متن های غیر داستانی نیز در برنامه های خواندن نقشی دارند. هنگامی که فراگیران از «یادگیری خواندن» به «خواندن برای یادگیری» می روند، باید با قراردادهای غیر داستانی نوشتن آشنا شوند.

متن های غیر داستانی به خوبی انتخاب شده می توانند به طور بالقوه هم از توسعه خواندن و هم از جذب محتوای سایر قسمت های برنامه درسی مدرسه و موسسه  پشتیبانی کنند. برخی از زبان آموزان ممکن است به سادگی خواندن متون غیر داستانی را ترجیح دهند.

مهارت خواندن کودکان (young learner reading)

 

خواندن بیرون از کلاس برای مهارت خواندن کودکان (young learner reading):

در دراز مدت، اگر بخواهند به خوانندگان ماهر تبدیل شوند، هیچ جایگزینی برای فراگیرانی که مقادیر قابل توجهی مطالعه می کنند وجود ندارد. با توجه به فشار بر زمان کلاس، بسیاری از این موارد باید در خارج از کلاس اتفاق بیفتد. در سطح ابتدایی، این امر به معلمان نیاز دارد تا با والدین یا سایر نزدیکان مشارکت داشته باشند تا بهترین فرصت ممکن برای ایجاد یک فضای مثبت و دلگرم کننده برای مطالعه در خانه وجود داشته باشد.

این مشارکت ممکن است از چند طریق ایجاد شود. به عنوان مثال، ممکن است جلسات اولیه با والدین برگزار شود تا منطق خواندن به زبان انگلیسی در خانه و مزایای آن را توضیح داده شود. معلمان و والدین ممکن است اهدافی را برای میزان مطالعه در طی یک هفته یا یک ماه تعیین کنند.

بعد از هر جلسه خواندن، ممکن است بزرگسال به عنوان مسئول ترغیب شود که یادداشت مختصری درباره آن چه که به دست آمده است بنویسد (به زبان انگلیسی یا زبان مادری). ممکن است فرصت هایی وجود داشته باشد تا این ارتباط در بسیاری از زمینه های آموزشی به صورت آنلاین انجام شود.

والدین می توانند به زبان مادری خود راهنمایی شوند و کسانی که خود انگلیسی صحبت نمی کنند ممکن است از فرصت یادگیری با فرزندانشان برخوردار شوند. هر حمایتی که یک مدرسه بتواند در این راه انجام دهد، قطعا مفید خواهد بود.

ایجاد پیوندهای لازم با محیط خانه ضروری است زیرا بدون حمایت در خانه، زبان آموزان کودک کمتر درگیر می شوند. این به نوبه خود می تواند منجر به عدم پیشرفت در مطالعه شود، به زودی خوانندگان ضعیف تر عقب می مانند، که به موجب آن قوی و قوی تر می شوند و ضعیف ها خیلی زود ضعیف می شوند. وقتی کودکان نسبت به هم سن و سالان خود ضعیف می شوند، حتی کمتر مطالعه می کنند و این به سرعت منجر به اختلافات زیادی در توانایی خواندن می شود.

در این جا چند نکته مفید برای کمک به والدین کودکان پیش دبستانی در استفاده بیشتر از وقت مطالعه در خارج از کلاس آورده شده است.

اهمیت موفقیت در مهارت خواندن کودکان (young learner reading):

در زمینه هایی که انگلیسی ابزار آموزش است، مانند محتوا و یادگیری تلفیقی زبان (CLIL) ، هرگونه عدم موفقیت در خواندن می تواند پیامدهای قابل توجهی داشته باشد، به ویژه هنگامی که فراگیران برای یادگیری سایر موارد به مرحله خواندن می رسند.

در این مرحله، کمبود مهارت های اولیه خواندن بر یادگیری سایر دروس تأثیر می گذارد و این باعث می شود که پیشرفت در کل برنامه درسی مانع شود. این نکته، کاملاً ضروری است که معلمان بر پیشرفت خوانندگان جوان نظارت داشته باشند تا در صورت عقب ماندن، فوراً از آن ها حمایت شود.

مهارت های لازم قبل از سواد آموزی:

کودکان از همان لحظه تولد مهارت های لازم برای تسلط بر خواندن را شروع می کنند. در حقیقت، یک نوزاد در شش ماهگی می تواند بین صداهای زبان مادری خود و یک زبان خارجی تمایز قائل شود و تا سن 2 سالگی به تعداد واج های بومی تسلط کافی داشته باشد تا به طور منظم بیش از 50 کلمه تولید کند. در سنین بین 2-3 سالگی بسیاری از کودکان تشخیص می دهند تعداد انگشت شماری از حروف را تشخیص دهند.

آنها ممکن است از خواندن آهنگ الفبا و خواندن شعرهای کودکانه لذت ببرند، که به آن ها کمک می کند آگاهی از اصوات مختلف کلمات انگلیسی را ایجاد کنند. با پیشرفت مهارت های حرکتی ظریف، توانایی نوشتن، ترسیم و کپی کردن اشکال نیز افزایش می یابد ، که در نهایت می تواند با هم ترکیب شده و حروف را تشکیل دهد.

روش های زیادی وجود دارد که والدین می توانند مهارت های پیش از سوادآموزی را در کودکان تشویق کنند، از جمله: اشاره به حروف، فراهم آوردن فرصت های کافی برای بازی با زبان و ایجاد علاقه به کتاب لازم است. اگر از کودک در مورد روز خود سوال کنید و بخوانید روز خود را بنویسد. نوشتن باعث تقویت مهارت گفتاری او می شود حتی اگر دو جمله باشد.

سعی کنید بیشتر از کتاب خانه و کتاب فروشی محلی خود دیدن کنید. هرچه بچه ها با والدین، ​​معلمان خود بیشتر بخوانند، بیشتر کتاب های سرگرمی آشنا شود، مهارت نوشتن آن ها تقویت می یابد.

درباره پرورش مهارت های قبل از سوادآموزی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

روش تجربه زبان و کل واژه رویکرد:

  1. روش آواشناسی:

کوچکترین کلمه بخشی که دارای معنی است، واج است. در حالی که ما معمولاً حروف را عناصر سازنده زبان می دانیم، واج ها واحدهای اساسی زبان گفتاری هستند. در زبان الفبایی مانند انگلیسی، اصوات به منظور نمایش کلمات در صفحه، به حروف و ترکیب حروف ترجمه می شوند. بنابراین خواندن به توانایی فرد در رمزگشایی کلمات به یک سری صداها متکی است. رمزگذاری فرایند مخالف است و نحوه نوشتن ماست.

روش آواشناسی کمک به کودک در یادگیری نحوه تقسیم کلمات به صدا، اصوات به حروف و ترکیب حروف برای تشکیل کلمات جدید است. واج ها و حروف مربوط به آن ها ممکن است بر اساس فراوانی آن ها در کلمات انگلیسی آموزش داده شوند.

روش آواشناسی یکی از محبوب ترین و رایج ترین روش ها است. در آغاز پیشرفت ممکن است کند و با خواندن با صدای بلند متوقف شود، اما سرانجام فرایندهای شناختی که در ترجمه بین حروف و صدا وجود دارد، خودکار می شوند و روانتر می شوند. با این حال، انگلیسی همیشه به صورت ساده هجی نمی شود. این بدان معناست که برخی از کلمات قابل صدا نیستند و باید آن ها را از طریق حفظ کردن آموخت و ارتباط مستقیمی با مهارت نوشتن دارد.

  1. رویکرد کل کلمه:

این روش خواندن را به صورت سطحی آموزش می دهد. زیرا زبان آموز قبلا کلمه را دیده، خوانده و سپس می نویسد. از آن جا که این فرآیند رمزگشایی را رد می کند، دانش آموزان کلمات را به صدا در نمی آورند بلکه بیشتر می آموزند که کلمه را با شناخت فرم نوشتاری آن بیان کنند. پیش زمینه ای که زبان آموز از لغت یا نوشته دارد مهم است. مثل تهیه تصاویر یا درست خواندن .

کلمات آشنا ممکن است در ابتدا به تنهایی، سپس با جملات کوتاه و در نهایت با جملات طولانی تر ارائه شوند. با رشد واژگان، کودکان شروع به استخراج قوانین و الگوهایی می کنند که می توانند از آن ها برای خواندن کلمات جدید استفاده کنند.

خواندن از طریق این روش یک فرآیند خودکار است و اکثر وقت ها و می توان گفت همیشه خوانش تاثیر مستقیمی بر نوشتار دارد. کودکان پس از مواجهه زیاد با یک کلمه، اکثر واژگانی که با آن ها روبرو می شوند را فراموش می کنند.

خواندن زمانی  سریع پیش می رود که شما نوشتن را خوب یاد گرفته باشید.

نوشتن درک مطلب را تسهیل می کند زیرا باعث کاهش توجه شناختی برای پردازش کلمات جدید می شود. به همین دلیل است که اغلب به کودکان توصیه می شود واژگان انگلیسی با فرکانس بالا را از این طریق بخوانند.

  1. روش تجربه زبان:

یادگیری خواندن کلمات بی معنی در یک کتاب فعالیت سیاه و سفید همیشه موثرترین رویکرد نیست. روش آموزش زبان در خواندن در یادگیری شخصی استوار است، جایی که کلمات آموزش داده شده برای هر کودک متفاوت است. ایده این است که یادگیری کلماتی که کودک قبلاً با آن ها آشنا شده آسان تر خواهد بود.

سپس معلمان و والدین می توانند داستان های منحصر به فردی بسازند که از کلمات ترجیحی کودک در تنظیمات مختلف استفاده می کند. کودکان می توانند تصاویری را که با آن ها همراه هستند ترسیم کنند.

می توانید این کلمات را در داستان های دائمی کودکان جستجو کرده و از آن ها برای حدس زدن در مورد معنای کلمات ناشناخته ای که در یک زمینه ملاقات کرده اند استفاده کنید. یک استراتژی مهم درک که در کلاس های بعدی به بچه ها کمک می کند.

8 نکته برای والدین:

مهم نیست که از کدام روش یا روش هایی استفاده می کنید.

 این نکات را به خاطر بسپارید:

هرچه بیشتر بخوانید. روالی را تنظیم کنید که صبح یا عصر با هم کتاب بخوانید. شما ممکن است با بلند خواندن شروع کنید اما با زدن انگشت در امتداد متن از کودک بخواهید در آن شرکت کند. (خط بردن با انگشت دست) خواندن را سرگرم تر كنید.

با خواندن مطالبی که کودک به آن علاقه دارد شروع کنید. اگر موضوع مورد علاقه شماست، برای تقویت انگیزه کتابی پر از واژگان مرتبط پیدا کنید.

اجازه دهید کودک کتاب خود را انتخاب کند. کودکان را به کتاب خانه ها یا کتاب فروشی ها برده و آن ها را به کاوش در کتاب و تصمیم گیری در مورد آن چه دوست دارند بخوانند تشویق کنید.

خوانندگان درجه بندی شده را در نظر بگیرید. هنگامی که کودک توانایی خواندن خود را افزایش می دهد، شما می خواهید چالش انتقال کتاب ها از مطالبی را که در هر صفحه یک کلمه دارند به جملات طولانی تر و طولانی تر، و در نهایت، متن در سطح پاراگراف افزایش دهید. اگر مطمئن نیستید کتابی در سطح مناسب فرزند شما قرار دارد، سعی کنید تعداد کلمات ناآشنا را در هر صفحه بشمارید.

درباره آن چه در صفحه مشاهده می کنید صحبت کنید. از کتاب ها به عنوان راهی برای تحریک مکالمه پیرامون یک موضوع و تقویت واژگان با یادگیری خواندن کلماتی که در تصویر وجود دارد اما نوشته نشده اند، استفاده کنید. می توانید یک ژورنال ویژه داشته باشید که در آن کلمات جدید را ثبت کنید. به خاطر سپردن آن ها از طریق داستان آسان تر خواهد بود.

از مقایسه با همسالان خودداری کنید. هر کودکی یاد می گیرد که با سرعت خودش بخواند. خواندن یک تجربه شخصی و فردی است که در آن کودک معنا می یابد و همزمان با رشد مهارت های بیشتر، در مورد نحوه کارکرد روایت و داستان بیشتر می آموخت.

خیلی به زبان آموزان فشار نیارید. مجبور كردن كودک به خواندن در زماني كه آماده نيست، مي تواند منجر به واكنش هاي منفي شود و آسيب آن بيش از سود آن باشد.

 

با معلم فرزند خود صحبت کنید.

اگر کودک شما از خواندن لذت نمی برد و با رمزگشایی یا خواندن دست و پنجه نرم می کند، این ممکن است به دلیل یک مشکل یادگیری خاص باشد. به شما توصیه می شود ابتدا آن را با معلم فرزند خود سپس یک متخصص در میان بگذارید وقتی خواندن دشوار است.

مشکلات یادگیری:

اگر خواندن به ویژه چالش برانگیز است و کودک شما پیشرفت نمی کند، یک مشکل یادگیری خاص مانند نارساخوانی وجود دارد که باعث ایجاد این مشکل می شود. شرایطی مانند نارساخوانی ارثی است و بعید نیست که یکی دیگر از اعضای خانواده نیز با خواندن مشکل داشته باشد. پردازش بینایی، کم بینایی و کم شنوایی نیز می تواند باعث مشکلات خواندن شود.

در مورد دوم، اگر کلمات را نمی توانید بشنوید، درک درستی از واج صدا دشوار است. مشکلات خواندن مبتنی بر کم شنوایی یک مسئله معمول در آموزش خواندن به کودکان مبتلا به سندرم داون است.

اورتن گیلینگام:

Orton-Gillingham روشی است که برای کمک به خوانندگان مشکل دار طراحی شده است. این گفته براساس کار دکتر ساموئل اورتن و دکتر آنا گیلینگام ساخته شده است و بیش از 80 سال گذشته مورد استفاده قرار گرفته است. اورتن-گیلینگام به هر کودک اجازه می دهد با سرعتی که برای او مناسب است پیش برود و آوایی انگلیسی را به روشی چند حسی معرفی کند.

به عنوان مثال، کودکان ممکن است یک ترکیب حرف را ببینند، آن را با صدای بلند بگویند و با انگشت آن را در هوا ردیابی کنند. تجربیات حسی غنی به تقویت یادگیری کمک می کند و می تواند با استفاده از مواد مختلف مانند کشیدن شن، خاک، کرم یا پودینگ شکلات ارائه دهد.

کودکان ممکن است با استفاده از دست خود حروف را تشکیل دهند یا به روشی موزون حرکت کنند که هجاها را در یک کلمه تقلید می کند. آواز، رقص، فعالیت های هنری و تکرار زیاد باعث افزایش مهارت خواندن می شود.

خواندن لمسی و چند حسی:

TTRS یک برنامه تایپ لمسی است که از روش Orton-Gillingham پیروی می کند و خواندن را به روشی چند حسی آموزش می دهد. کودکان کلمه ای را روی صفحه مشاهده می کنند، آن را با صدای بلند می شنوند و آن را تایپ می کنند.

آن ها از حافظه و انگشتان برای یادآوری هجی استفاده می کنند که مخصوص کودکانی که نارسا خوانی دارند بسیار مهم است  و با کلمات با فرکانس بالا تمرین می کنند که دانش آوایی انگلیسی و مهارت رمزگشایی را ایجاد می کنند.  زبان آموزان خود را ارزیابی کنید زیرا نمودارها اعتماد به نفس و انگیزه ایجاد می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *