مدرسین

اصول اساسی CLIL در آموزش زبان

اصول اساسی CLIL در آموزش زبان

در این مقاله قرار هست در مورد اصول اساسی CLIL در آموزش زبان صحبت کنیم.

در CLIL، موضوع اصلی و همچنین زمینه ارتباطی را که زبان مقصد در آن آموخته می‌شود، فراهم می‌کند. این بدان معنی است که هر کلمه، عبارت و مفهوم واژگان بلافاصله مرتبط و معنی دار است. یک زمینه بخش مستقیم وجود دارد که در آن کلمه مفید و کاربردی است.

پیشنهاد می‌شود در رابطه با اصول اساسی CLIL در آموزش زبان مقالات زیر را مطالعه کنید:

CLILچیست؟

CLIL چگونه استفاده می‌شود؟

دانش آموزان کلمات، عبارات و مفاهیم را در صورت نیاز یاد می‌گیرند.

در واقع، در CLIL ، دانش آموزان معمولاً قبل از این که معنای آن را کشف کنند، ضرورت یادگیری کلمه/ مفهوم را احساس می‌کنند. دانش آموزان م‌مکن است فکر کنند، “من نمی‌دانم که استاد چه می‌گوید – من حتی نمی‌دانم tranche به چه معناست. اما اگر بخواهم این غذا را درست کنم باید آن را یاد بگیرم. “

این را با یک لیست واژگان خشک مقایسه کنید، جایی که دانش آموزان ابتدا ترجمه برخی کلمات یا عبارات را یاد می‌گیرند و سپس سناریوهایی را که می‌توانند آن‌ها را به کار ببرند، بررسی می‌کنند. به عنوان مثال، در بسیاری از کلاس‌های زبان، دانش آموزان ممکن است ابتدا عبارت فرانسوی Allons-y را بیاموزند! (بگذارید برویم!) و بعداً به مواقعی فکر کنند که این اصطلاح می‌ ‌تواند مناسب باشد.

از آن جا که زبان در متن آموخته می‌شود، دانش آموزان با صرفه جویی در دروس حافظه طولانی مدت زمان ساده‌تری دارند. آن‌ها تعداد زیادی چالش ذهنی دارند که می‌توانند آن‌ها را یادآوری کنند. به عبارتی، کل کلاس درس را به آن چالش‌ها گره خورده است.

ارتباطات ذهنی واژگان آن قدر قوی نیستند. واژگان داده شده بسیار تصادفی به نظر می‌رسند، حتی اگر به صورت موضعی گروه بندی شوند! حتی بعضی اوقات حتی برای دانشجویان قطع ارتباط یا عدم انسجام وجود دارد و آن‌ها شروع به پرسیدن می‌کنند، “چرا ما باید این را یاد بگیریم؟ کجا می‌خواهم از این استفاده کنم؟ ” (همانطور که گفتم ، این س الات به طور خودکار در کلاس CLIL پاسخ داده می‌شوند. دانش آموزان قبل از این که بفهمند معنای یک کلمه چیست، لازم است که ابتدا آن را یاد بگیرند.)

زبان به طور طبیعی آموخته می‌شود.

CLIL نه تنها زمینه یادگیری را فراهم می‌کند، بلکه این کار را به صورت طبیعی و به شکلی انجام می‌دهد که از یادگیری زبان اول خود در کودکی تقلید می‌کند.

لازم به یادآوری است که وقتی دانش آموزان مهد کودک برای اولین روز مدرسه می‌آیند، آن‌ها قبلاً به زبان اول خود تسلط دارند. آن‌ها می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، و می‌توانند به معلم بگویند چه مشکلی دارد یا این که آن‌ها می‌خواهند بدانند چه چیزی هستند.

در CLIL، تقریباً هیچ درس گرامری وجود ندارد. این مسئله خود را به اشکال سطحی مانند ساختار جمله یا صرف فعل مربوط نمی‌کند. رعایت درست قوانین در درک زبان دوم بسیار مهم است.

این همان طریقه یادگیری ما در دوران کودکی است. به همین دلیل است که افراد بومی زیادی وجود دارند که در توضیح قوانین دستور زبان زبان مادری خود مشکل دارند، زیرا آن‌ها این گونه یاد نگرفته‌اند. آن‌ها زبان خود را در روند عادی زندگی به دست آوردند، با مادر و پدر تعامل داشتند، وقتی بزرگترها با هم صحبت می‌کردند، در هنگام کارتون دیدن زبان مادری را یاد گرفته‌اند. این آموزش رسمی نبود. این آموزش در معاشرت اجتماعی شکل گرفته است.

کلاس CLIL همان سناریو را به دانش آموزان ارائه می‌دهد که برای دیدن زبان در عمل، استفاده شده برای برقراری ارتباط در یک زمینه متمرکز و مرتبط است.

علاوه بر این، CLIL می‌فهمد که در یادگیری هر زبانی، اشتباهات، حدس‌ها و مذاکره در مورد معنا همه بخشی از سفر است. اگرچه به صراحت بیان نشده است، اما اشتباهات بخشی از برنامه درسی است.

اصول اساسی CLIL در آموزش زبان:

در مثالی درباره زبان آموزی که معنای tranche را از طریق جستجوی Google پیدا کرد، ممکن است چندین املا مختلف را امتحان کرده باشند، مانند tranch ، traunch ، trunsch. (چون تلفظ انگلیسی آن این پیچ و تاب‌های کوچک زبان را دارد.

این درگیری فعال با زبان و درگیری مهارت های تفکر انتقادی است که CLIL را بسیار موثر می‌کند. این چیزهای منفعل، پای در آسمان نیست. زبان برخی از وقایع آینده نیست که دانش آموزان در صورت مواجهه با آن آماده می‌شوند. زبان زنده و در چهره آن‌هاست، آن‌ها مجبورند کاری در این باره انجام دهند، با آن مبارزه کنند و از آن استفاده کنند.

زبان ذاتاً به انگیزه گره خورده است.

اهمیت انگیزه در فراگیری زبان قبل از مطالعه، در حین مطالعه و پس از مطالعه مشخص شده است.

آن چه در مورد کلاس CLIL عالی است این است که به طور موثری از انگیزه ذاتی دانش آموزان برای موضوع درسی (مانند تاریخ ، شیمی یا ریاضیات) استفاده می‌کند و به طور غیرمستقیم آن را به زبان مقصد هدایت می کند. از آن جا که موضوع درسی و سطح آموزشی از یکدیگر تفکیک نشده و بهم پیوسته اند، در نهایت زبان مقصد از علاقه طبیعی دانشجو به این موضوع بهره مند می‌شود.

به عنوان مثال، دانش آموزی که به نقاشی اسپانیایی، پابلو پیكاسو، فوق العاده علاقه مند است، ممكن است كل دوره‌ای را درباره او، به زبان انگلیسی بگذراند. اگرچه یادگیری در مورد پیکاسو آخرین نیروی محرکه وی است، اما یادگیری زبان انگلیسی به یک آسیب جانبی مطلوب برای این علاقه تبدیل می شود. خیلی بد نیست، درسته؟

به نوعی، CLIL با اشتیاق دانش آموز شروع می شود و از آن برای تقویت یادگیری استفاده می‌کند.

دوباره، دانش آموزان نمی پرسند “چرا من این را می‌خوانم؟ کجا از این استفاده می‌کنم؟ ” آن‌ها قبلاً به خودشان به این سوالات پاسخ داده اند.

ما به عنوان معلم زبان، وقتی به دنبال توضیحاتی برای کمک به توضیح یک نکته هستیم، سعی می کنیم به دنبال نمونه‌ها یا مصورهایی برویم که دانش آموزان برای آن‌ها جالب باشد، چیزی که مورد پسند آن‌ها واقع شود یا توجه آن‌ها را جلب کند و کنجکاوی آن‌ها را برانگیزد. CLIL کار خود را با یک قلاب بزرگ آغاز می‌کند. همان موضوعی که دانش آموز را به خود علاقه مند می‌ ‌کند، بنابراین بسیاری از مسائل انگیزشی را در یادگیری زبان استفاده کنید.

هیچ کس نمی‌گوید که سفر آسان خواهد بود، به ویژه هنگامی که به زبان اول به ندرت مراجعه شود، یا اصلاً گفته نمی‌شود. آن چه CLIL امیدوار است این است که دانش آموزان با تلفیق زبان و محتوا با انگیزه بیشتر و علاقه بیشتر از موانع طبیعی یادگیری عبور کنند.

استفاده از CLIL در کلاس‌های زبان:

از آن جا که من تأکید کرده‌ام که CLIL یک کلاس موضوعی است، نه یک کلاس زبان، شما احتمالاً این سوال را دارید که “آیا اگر من در هر موضوع دیگری مانند فیزیک، تاریخ یا موسیقی تخصصی نداشته باشم، آیا می‌توانم از CLIL استفاده کنم؟”

البته! نیازی نیست که به دانشگاه برگردید و یک رشته جدید یاد بگیرید. شما می‌توانید به سادگی CLIL را در یک درس شخصی استفاده کنید. چگونه ممکن است در این مورد پیش برویم؟

ابتدا، برای تهیه زمینه‌ای معنادار، موضوعی را انتخاب کنید که برای کلاس شما جالب باشد.

مواد را به کلاس بیاورید و روی میز بگذارید تا کلاس ببیند. به عنوان یک معلم زبان، وسوسه خواهید شد که این مورد را به یک درس زبان تبدیل کنید و بلافاصله نام میوه‌ها را به انگلیسی ترجمه کرده و برای دیدن کل کلاس نمایش دهید. برای مثال لیستی از لغات و موضوعات جذاب را برای زبان آموزان خود در کلاس ارائه دهید که زبان آموز از بین موضوعات یک موضوع را انتخاب کنند.

به عنوان یک در CLIL ، فکر کنید که این یک نمایش آشپزی انگلیسی است، و دانش آموزان شما به عنوان مخاطب زنده هستند. در حالی که میوه‌ها را خرد می‌کنید با زبان آموزان خود صحبت کنید. ممکن است مجبور شوید مرتباً به یک سیب اشاره کرده و بگویید apple  برای این که آن‌ها متوجه شوند شما به سیب اشاره می‌کنید، اما ترجمه فارسی را به آن‌ها ندهید. کلاس شما احساس راحتی می‌کنند. به زبان آموزان اجازه دهید معنی کلمه را خودشان کشف کنند.

به تهیه سالاد میوه خود ادامه دهید. پس از اتمام دستورالعمل، فقط در این صورت می‌توانید آن چه را که کلاس آموخته است مرور کنید. اما حتی در این صورت لازم نیست که ترجمه مستقیم میوه‌ها را به آن‌ها بدهید. (شما نمی خواهید دانش آموزان شما به این فکر کنند که “سیب ، apple است. شما می‌خواهید آن‌ها لحظه‌ای که آن میوه قرمز را در دست شما می‌بینند به appleفکر کنند.

یا برای کلاس زبان انگلیسی خود، اگر دوست دارید در نقش یک معلم ریاضی بازی کنید، می توانید مهارت‌های ریاضی ساده‌ای به آن‌ها بیاموزید.

برای مثال با جمع و تفریق اساسی شروع کنید. دوباره، به عنوان یک معلم زبان ، وسوسه خواهید شد که ترجمه کنید، اما این کار را نکنید. این همان کاری است که شما در کلاس زبان انجام می‌دهید.

هنگام انجام CLIL، خود را یک معلم ریاضی واقعی بدانید که به گروهی از انگلیسی زبانان بومی که نیازی به ترجمه ندارند، آموزش می‌دهد. اگر دانش آموزان شما احساس کنند که کل تمرین به جای کلاس زبان فارسی در حال تبدیل شدن به یک کلاس ریاضی به زبان انگلیسی است، پس شما عالی عمل می‌کنید.

با CLIL، شما لحظه‌ای معلم زبان بودن را متوقف می‌کنید و در عوض معلم موضوعی می‌شوید. دروس مبتنی بر CLIL زمینه معناداری را در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهد که می‌توانند با استفاده از آن زبان مقصد را یاد بگیرند و آن را تقویت کنید.

CLIL روش کلی در آموزش است و CLIL همان طور که در کلاس زبان اعمال می شود، هنوز مطمئن نیستید. در حالی که برای دستیابی به تکنیک ها و استراتژی‌های تدریس باید کار بیشتری انجام شود، اما آن چه امروز روشن است این است که CLIL می‌تواند راهی عالی برای آموزش زبان جدید، گسترش افق دید و تفاهم بیشتر در بین گروه‌های مختلف مردم باشد.

به دنیای CLIL خوش آمدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *